Reza Tabandeh

کتاب «خط بنّایی» منتشر شد

حضرت آقای حاج مهندس سیدعلیرضا جذبی ثابتعلیشاه از پیشکسوتان و سرآمدان رشته معماری و شهرسازی هستند و آثار فراوانی در بناهای مختلف در اقصا نقاط ایران از ایشان برجای مانده است، علاوه بر خدمات شایان در عرصه‌های طراحی، اجرا و نظارت بر پروژه‌های ساختمانی و همچنین تدریس در دانشگاه، آثاری هنری در زمینه خط‌بنایی نیز دارند. گزیده‌ای از این آثار در مجموعه‌ای به نام «خط بنایی» گردآوری شده است. این آثار علاوه بر جنبه‌های هنری، حاکی از روحیه عرفانی ایشان است که در آنها متجلّی شده است.
این مجموعه دربردارنده ی شماری از طرح‌های ایشان است که به عنوان آثار هنری به ثبت رسیده‌ و در آنها آیات شریفه قرآن کریم و همچنین اذکار و ادعیه و اسامی متبرک پیامبر و ائمه معصومین علیهم‌السلام و اشعار فارسی به خط بنایی ترسیم گردیده‌ است. بسیاری از این طرح‌ها در اماکن مقدسه با آجر و کاشی بر روی نماهای بیرونی یا داخلی آن ابنیه اجرا شده‌ است. تصاویر برخی از این کارهای اجرا شده نیز در مجموعه «خط بنایی» آمده است.
افزون بر این، در این مجموعه می‌توان نمونه‌هایی از اتودهای اولیه‌ی ایشان برای این آثار در ابنیه مختلفه را نیز مشاهده کرد.
از آنجایی که خط بنایی مورد توجه دیگر هنرمندان در رشته‌های مختلف نیز قرار گرفته و این هنرمندان مبتکرانه از خط بنایی در آثار خود بهره جسته‌اند، دو نمونه دیگر از این آثار هنری -که متعلق به آقای ایمان ابراهیمی است- در این مجموعه گنجانده شده است.

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. بسیار کتاب ارزشمند
    از آثار با ارزش حضرت آقای مهندس سیدعلیرضا جذبی (ثابتعلیشاه)
    تهیه کتاب برای علاقه مندان به هنر خط بنایی توصیه می شود
    به امید زنده نگه داشتن این هنر اصیل ایرانی
    کتاب نفیس زحمت انتشارات یاد آرمیتا که جای تشکر و قدردانی دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

همچنین بررسی کنید
Close
Back to top button